"Legendid ja pärimused Nikolai Roerichi loomingus"
Sellise nimetusega näitus Nikolai Roerichi maalide reprodest toimub 1. oktoobrist 20. novembrini 2015. a Sillamäe Huvi- ja Noortekeskuses Ulei.
Inimkond mõtestab oma minevikku müütide ja legendide kaudu, siseneb tulevikku läbi muinasjutu väravate. „Kes õppis tundma muinasjuttu, see oskas ka tõe eest seista," – sellele nooruses tehtud avastusele jäi Roerich truuks kogu oma elu kestel.
Kõigil maailma teedel, kust läks läbi Nikolai Roerich, kogus ta terahaaval mõtteid legendides ja muinasjuttudes peidus olevast rahvatarkusest, sellest tarkusest, mis antakse edasi isalt pojale, põlvest põlve.
N. Roerichi artiklist „Iidsed allikad" loeme: „Muinasjutus, nagu peidetud aardes, on varjul rahva usk ja pürgimused. /.../ Igal sajandil ja iga rahva seas on alati lühiajalisi perioode, mil need kogemused jäetakse suureliselt kõrvale. Kui peidetud aarded, lähevad need maa alla. Nii säilivad ikkagi hoolsalt kusagil rahva tähelepanelikkuse märgid ja need võetakse taas välja peidupaikadest. Hakatakse uuesti uuenenud õhinaga tundma õppima. Ja jällegi just nendest ammendamatutest allikatest uuenevad kultuuri alused."
Roerich kirjutas: „Lugedes legende, õpib noorsugu unistama. See on suurepärane omadus, sest see täidab südame parimate, võimsate tuledega. Nende südametulede abil õpib noorsugu, kuidas vahet teha, kus on tõde. Tõde ei ole leitav arvutuste teel, üksnes südame keel teab, kus elab suur Tõde, mis kõigest hoolimata viib inimkonda tõusule. /.../
Jah, legendid pole abstraktsioon, vaid reaalsus ise. Tõesti, unistused pole mitte harimatuse märgid, vaid peenekoeliste hingede tunnusjooned. Seepärast ergutame igati meie noorsoo püüdlust kutsuvate ja loovate pärimuste poole ja koos noortega, jäädes nooreks, austame unistust kui meie taassünnile ja täiustumisele viivaid, kõrgustesse tõstvaid tiibu." („Legendid", 1931. a.)
Näitusel on suurepärane võimalus mitte üksnes näha Nikolai Roerichi maalide reprosid, vaid tutvuda ka tema kommentaaridega nende teoste kohta. Kunstniku selgitused põhinevad legendidel ja pajatustel eri rahvaste kangelastest ning vaatamata sellele, et rahvaste ajaloolised teed ja saatused on olnud väga erinevad, ühendab neid hämmastav omadus. Need kannavad endas sõnumit ühtedest ja samadest esmatähtsatest eetika alustest: headus on kõrgemal kurjusest, rahu vaenulikkusest, loomine on üle purustamisest.
Svetlana Boriskina
Kohtla-Järve klubi Rodnik esimees,
Eesti Roerichi seltsi liige